5.6 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Legendárny Renault Trafic dosiahol veľký míľnik

Necelých 10 rokov a viac ako milión vyrobených dodávok Renault Trafic. Taká je bilancia výrobného závodu Sandouville. Kľúče od jubilejného miliónteho Trafica si z rúk senior viceprezidenta Heinz-Jürgena Löwa prebral Holanďan Romke Hestra, ktorý vlastní rovnomennú firmu. Vďaka trhovým úspechom modelu Trafic v rokoch 2022 a 2023 bude v Sandouville za menej ako dva roky prijatých 360 nových zamestnancov.

Trafic sa od svojho uvedenia na trh vyrábal na rôynzch miestach. Najskôr model Trafic I vo Francúzsku (Creil), neskôr Trafic II v Španielsku (Barcelona) a v Spojenom kráľovstve (Luton). V roku 2010 sa Renault rozhodol vyrábať Trafic III a napokon v roku 2014 sa jeho výroba presunula opäť do Francúzska, tentoraz do mesta Sandouville.

Závod v Sandouville spustil svoju prevádzku v roku 1964 a počas nasledujúcich 50 rokov vyrábal väčšinu kľúčových modelov značky Renault. V roku 2014 sa začal špecializovať na tento ľahký úžitkový automobil a 23. mája 2023 dodal miliónty Renault Trafic. Model Trafic sa vyrába iba tu, v Sandouville.

Množstvo verzií

Od roku 1980 predal Renault 2,4 milióna Traficov vo viac ako 50 krajinách sveta. Trafic patrí medzi tri najpredávanejšie ľahké úžitkové dodávky v Európe (segment Van 1). Jeho prednosťou je jeho modularita a veľká škála pohonných jednotiek, ktorú doplní v najbližších mesiacoch elektrická verzia.

Verzia SpaceNomad je určená pre tých, ktorí radi trávia voľný čas v prírode (Foto: Renault)

Úžitkové verzie van, kabína pre posádku aj poschodová kabína ponúkajú možnosti prestavby vďaka viac ako 350 schváleným výrobcom Renault Pro+. Osobné verzie Trafic Combi a Spaceclass či voľnočasová verzia SpaceNomad camper van zase cielia na klientov v preprave osôb a ľudí s aktívnym životným štýlom.

Miliónty Renault Trafic ide do Holandska

Miliónte vozidlo si prevzala rodinná firma HEKSTRA, ktorá sa v Holandsku špecializuje na škridlové strechy. Jej história siaha až do roku 1929 a dnes na jej čele stojí Romke Hekstra, štvrtá generácia Hekstrovcov. Trafic veľmi dobre pozná, už roky ho totiž využíva na každodenné cesty a projekty po celom Holandsku.

Nový Renault Trafic E-Tech
Elektrická verzia príde na trh o niekoľko mesiacov (Foto: Renault)

Úspech modelu Trafic pomáha rásť aj fabrike v Sandouville. Predajné úspechy si totiź žiadajú zvyšovanie produkcie a závod tak poćas rokov 2022 a 2023 prijme 360 ľudí. Minulý rok to bolo 205 zamestnancov, plán pre rok 2023 je prijať ďalších 105 a 50 zamestnancov na dobu určitú. Do roku 2023 chce fabrika obsadiť 30 % voľných miest ženami.

Re-Nouveau France 2025

Náborová kampaň je súčasťou dohody Re-Nouveau France 2025, ktorá hovorí o ukotvení činností skupiny Renault vo Francúzsku. Skupina ju podpísala so svojimi tromi reprezentatívnymi odborovými zväzmi (CFE-CGC, CFDT a FO) v roku 2021. Do výroby Traficu v Sandouville sa v roku 2010 investovalo 230 miliónov eur, ktoré pomohli zmodernizovať závod na výrobu ľahkých úžitkových vozidiel, spolu s možnými kombináciami, ktoré sú teraz k dispozícii.

S výrobnej linky dnes denne schádza približne 600 vozidiel Renault Trafic, dva tímy teda vyrobia jedno vozidlo každých 80 sekúnd. Približne 75 % vyrobených vozidiel Renault Trafic je určených na export z Franúzska. V súčasnosti sa v Sandouville pripravujú na uvedenie plne elektrického modelu Trafic E-Tech. Prvé z týchto modelov sa začnú vyrábať už tento rok. Okrem modelov Renaultu tu 1 677 zamestnancov vyrába aj vozidlá pre spoločnosti Nissan (Primastar) a Renault Trucks (Trafic Red Edition).

ZdrojRenault
Aktuálne
Prečítajte si aj