9.4 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Renault Kangoo: Úspešný príbeh a 4 000 000 vyrobených kusov

Od roku 1969 sa vo francúzskom závode Maubeuge vyrobilo viac ako 20 významných modelov, vrátane Renaultu 12, Renaultu 18, Renaultu Fuego a Renaultu 21 Medallion. Avšak model, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou tohto závodu na severe Francúzska, je Kangoo.

Závod vyrobil doteraz 4 milióny vozidiel Kangoo, čo je rekord. Dnes sa z montážnych liniek tohto závodu každý deň odváža viac ako 400 vozidiel Kangoo – teda jedno každých 90 sekúnd.

Renault Kangoo história
Foto: Renault

Úspešný príbeh zo začiatku 90. rokov

V 90. rokoch sa Renault rozhodol začať vyrábať Kangoo v Maubeuge a investoval viac ako 500 miliónov eur do modernizácie závodu. V roku 1994 bola kľúčovým momentom inštalácia lisu s hmotnosťou 5 400 ton – jedného z najväčších v Európe – na výrobu zadných dverí vozidla, podlahy, bokov a ďalších častí.

Renault Kangoo pred obchodom
Foto: Renault

Ergonómia pracovísk bola vylepšená zavedením prvých výrobných liniek s variabilnou výškou. Závod tiež začal výrobu modelu X76 (priemyselný názov pre Kangoo), písal sa rok 1997. Toto obdobie bolo pre Renault a závod v Maubeuge kľúčové: bolo to prvýkrát, čo modularita, univerzálnosť a zábavný a funkčný dizajn povýšili obyčajné dodávky na autá pre život a bývanie.

Renault Kangoo Z.E. výroba
Foto: Renault

Kangoo a jeho inovatívny prístup

Kangoo sa podľa samotného Renaultu vyznačuje inteligentným, zábavným a avantgardným charakterom. V roku 1999 musel závod Maubeuge rýchlo prispôsobiť svoju výrobnú linku, napríklad pridaním druhého ostrova robotov pre montáž posuvných bočných dverí. V roku 2002 tu vyrobili miliónte Kangoo a v roku 2007 dvojmiliónte.

Renault Kangoo výroba
Foto: Renault

V roku 2008 bola predstavená druhá generácia Kangoo s lepším ovládaním, výberom troch dĺžok a novými, prielomovými riešeniami. Závod Maubeuge bol pre Renault prioritnou voľbou aj pre výrobu elektrickej verzie.

Kangoo ide cestou elektriky

Výroba elektrickej verzie Kangoo Z.E. (zero-emission) začala v Maubeuge v roku 2011 a odštartovala ďalšiu revolúciu na automobilovom trhu. Odvtedy závod vyrobil 90 000 týchto vozidiel a zaradil Renault medzi lídrov v tejto kategórii v Európe. Závod tiež prispôsobil svoje výrobné linky pre integráciu montáže batérií priamo na mieste.

Foto: Renault

Ďalším míľnikom pre závod bolo spustenie výroby tretej generácie Kangoo v roku 2021. Renault investoval viac ako 450 miliónov eur do modernizácie, vrátane inštalácie lisu High Speed XXL a viac ako 600 robotov na opracovanie kovových a oceľových častí. Vo výrobe sa preusporiadali priemyselné procesy, aby vyhovovali novému dizajnu Kangoo, najmä verziám dodávok s posuvnými bočnými dverami Open Sesame. Zmenili sa aj logistické toky. Na jednej výrobnej linke sa montuje spolu 380 verzií, preto musí byť všetko presne naplánované.

Foto: Renault

V roku 2022 získalo Kangoo ocenenie Van Of The Year. V júli 2023 závod oslávil výrobu 150 000 vozidiel tretej generácie Kangoo a predstavenie 7-miestneho Grand Kangoo na IAA v Mníchove v roku 2023.

10 zaujímavostí o Renault Kangoo

  1. Názov Kangoo bol inšpirovaný klokanmi, symbolizujúcimi agilitu, energiu a praktickosť.
  2. Kangoo si získalo kultové postavenie v Japonsku.
  3. Dodávková verzia Kangoo je k dispozícii v širokej škále farieb.
  4. Kangoo je populárne u poštových služieb po celom svete.
  5. Kangoo používa aj pápež pri svojom letnom sídle.
  6. Každý rok sa viac ako 800 vozidiel Kangoo upraví pre osoby s obmedzenou mobilitou.
  7. Študenti absolvovali cestu dlhú 8 000 km cez 12 európskych krajín v elektrickom Kangoo E-Tech.
  8. V roku 2013 bolo 10 elektrických vozidiel Kangoo použitých na úpravu záhrad Versailles.
  9. Závod Maubeuge neustále inovuje svoje priemyselné procesy, napríklad prostredníctvom „vision control“.
  10. Na školenie zamestnancov v lakovni závod používa virtuálnu realitu.

Okrem Francúzska sa Renault Kangoo montuje aj v Malajzii, Maroku a Argentíne, kde oslavuje 25. výročie. Závod Santa Isabel v Córdobe vyrobil viac ako 450 000 jednotiek. V Argentíne sa Kangoo teší veľkej popularite, s vedúcou pozíciou na trhu kompaktných dodávok a 65 % podielom v segmente súkromných automobilov.

ZdrojRenault
Aktuálne
Prečítajte si aj