22.1 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Ford MS-RT: Úžitkáče z dielne rallye špecialistu

Ford Pro oznámil novú sériu modelov komerčných vozidiel pod značkou MS-RT. Ako prvé sa ukázali úplne nové modely Transit Custom MS-RT a Ranger MS-RT.

Tieto dva exkluzívne nové modely boli navrhnuté a vyvinuté v úzkej spolupráci s globálnym tímom Fordu a špecialistami z MS-RT – odnože partnera Fordu v rally M-Sport. Chcú ponúknuť jedinečnú kombináciu vzhľadu inšpirovaného motoršportom, vylepšeného zážitku z jazdy a vynikajúcej nosnej schopnosti.

Ford Transit Custom MS-RT
Foto: Ford Pro

Aj profesionáli chcú vyniknúť

Generálny manažér Ford Pro Europe Hans Schep hovorí, že sú nadšení z pridania nových modelov do ponuky. „Ponúkame vzrušujúcu možnosť pre zákazníkov, ktorí potrebujú komerčné vozidlo, ale tiež chcú vyjadriť niečo o svojom podnikaní,“ vysvetľuje Schep. Podľa neho chce stále viac zákazníkov pracovné vozidlo na týždeň, s produktivitnými riešeniami Ford Pro, ktoré pomáhajú ich podnikaniu prosperovať, ale zároveň chcú niečo, čo podporuje ich životný štýl počas víkendu. „Tieto nové vozidlá MS-RT sú perfektnou odpoveďou,“ myslí si generálny manažér.

Ford Ranger MS-RT
Foto: Ford Pro

Odvozené z najnovšej generácie platforiem Transit Custom a Ranger, dva modely MS-RT kombinujú odvážny vizuálny vzhľad s inžinierskymi vylepšeniami. Derivát E-Transit Custom MS-RT je k dispozícii s elektrickým pohonom 210 kW (285 k), čo z neho robí najvýkonnejší produkčný Transit Custom vôbec. Spoločne s „ultimátnou dodávkou“ prichádza do ponuky aj 3,0-litrový dieselový Ranger MS-RT s V6 motormi, ktorý používa jedinečné nastavenie odpruženia a kolies na zlepšenie schopností na ceste.

Všetky funkcie ako pre bežné úžitkáče

Tieto plne pripojené komerčné vozidlá sú integrované s platformou Ford Pro a pripojených služieb, vrátane riešení nabíjania pre elektrické modely, nástrojov riadenia od Ford Pro Telematics, aplikácie FordPass Pro, ako aj systému pripojeného uptime FORDLive. Tieto riešenia pomáhajú malým podnikom znížiť náklady na vlastníctvo, maximalizovať ich prevádzkovú schopnosť a optimalizovať produktivitu ich vozidiel. Zákazníci môžu objednať Transit Custom MS-RT, E-Transit Custom MS-RT alebo Ranger MS-RT od predajcov Ford Pro už teraz, s dodávkami začínajúcimi v polovici roku 2024.

Ford Transit Custom MS-RT

Ford Transit Custom MS-RT ponúka pretekmi inšpirovaný vonkajší vzhľad, exkluzívnu špecifikáciu interiéru a rad možností pohonu vrátane dieselu, plug-in hybridu a plne elektrického pohonu. Bol vyvinutý tak, aby využil zvýšenú produktivitu a nosnosť najnovšieho Transitu Custom, ponúka objem nákladového priestoru 6,8 m³ a nosnosť 1 124 kg.

Foto: Ford Pro

Vonkajšok modelu Transit Custom MS-RT obsahuje úplne nový aerodynamický predný nárazník s integrovaným spojlerom, športové bočné prahy na zníženie celkovej polohy vozidla a úplne novú športovú zadnú časť vrátane nárazníka s integrovaným difúzorom.

Foto: Ford Pro

Nechýba ani motoršportom inšpirovaný zadný spojler, ktorý bol optimalizovaný pre prúdenie vzduchu pomocou pokročilých počítačových simulácií a je dodávaný ako rozdelená verzia, pre dodávky používajúce nákladné dvere. Verzie na batériový elektrický pohon majú dodatočný LED svetelný pás medzi prednými svetlami.

Foto: Ford Pro

Pod širšími blatníkmi sú exkluzívne antracitové 19-palcové zliatinové kolesá, o pol palca širšie než kolesá Transit Custom Sport. Znižujú neodpruženú hmotnosť o viac ako 1 kg na roh a zároveň pomáhajú zvýšiť celkovú šírku stopy o viac ako 50 mm oproti štandardu. Pneumatiky Goodyear Eagle Sport 235/45 R19 a úplne nová platforma Transit Custom s nezávislým zavesením zadných kolies ešte zlepšujú priľnavosť na ceste a stabilitu, no Ford stále vyzdvihuje, že ide stále o pohodlné auto.

Foto: Ford Pro

Model na batériový elektrický pohon E-Transit Custom MS-RT sa môže pochváliť najvyšším výkonom aký Transit Custom doteraz mal – 210 kW (285 k), ktoré generuje elektromotor poháňajúci zadné kolesá a ponúka hladký a veľmi citlivý výkon. Pre optimalizáciu energetickej efektívnosti umožňuje výber režimov jazdy pri 160 kW v režime Normal a 100 kW v režime Eco.

Foto: Ford Pro

Dvojlitrový dieselový motor EcoBlue je dostupný s výkonom 170 k a osemstupňovou automatickou prevodovkou, s voliteľným inteligentným pohonom všetkých kolies, alebo ako verzia s pohonom predných kolies, v tomto prípade so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou so 150 k. Verzia plug-in hybrid s 232 k má pod kapotou 2,5-litrový benzínový motor skombinovaný s 11,8 kWh batériu, ktorá ponúka možnosť jazdy iba na elektrický pohon.

Foto: Ford Pro

Štýlový interiér obsahuje úplne nové ergonomické predné sedadlá so zosilnenými bočnými opierkami pre dodatočnú podporu ukončené v neživočíšnej Eco-koži a semiši, s logami MS-RT a modrým stehom. Konfigurácie dodávok sú buď s jedným sedadlom vodiča a dvojsedadlom pre spolujazdcov, zatiaľ čo kabína posádky ponúka dve sedadlá vpredu a tri vzadu, s rovnakým čalúnením. Športový volant s modrým značením na „12 hodinách“ a stehom je štandardom pre obe verzie.

Foto: Ford Pro

Od spustenia bude k dispozícii rad výrazných podpisových farieb MS-RT vrátane živej žltozelenej a MS-RT modrej, a budú mať štandardne lesklé čierne kryty zrkadiel a kľučky dverí. Všetky modely tiež prichádzajú s modrými brzdovými strmienkami MS-RT, čo je výrazný nový detail ponúkaný po prvýkrát v modeli Transit Custom. Štandardné funkcie tiež zahŕňajú dvojzónovú elektronickú automatickú klimatizáciu, digitálnu kameru vzadu, parkovací senzor vpredu a vzadu, tempomat a inteligentný obmedzovač rýchlosti.

Foto: Ford Pro

Ford Ranger MS-RT

Ford Ranger MS-RT je takisto inšpirovaný motoršportom. Prémiový pickup je poháňaný výkonným 3,0-litrovým dieselovým motorom V6 od Fordu s výkonom 240 k a krútiacim momentom 600 Nm, používa 10-stupňovú automatickú prevodovku a využíva nový systém e4WD pre neustály pohon všetkých kolies, ako v iných modeloch v najnovšej generácie modelu Ranger. Ranger MS-RT si tiež udržiava nosnosti 1 tony a 3 500 kg ťažnej kapacity, tak ako úplne nový Ranger.

Ford Ranger MS-RT front
Foto: Ford Pro

Celková poloha vozidla je znížená pomocou tvarovaných bočných prahov a vzadu je výrazný nárazník s integrovaným difúzorom. Zadná klapka prichádza s grafikou MS-RT a exkluzívnym spojlerom ducktail, ktorý je doplnený o spojler kabíny. Táto jedinečná kombinácia spojlerov bola optimalizovaná pomocou počítačových simulácií na pomoc s celkovou aerodynamickou rovnováhou a na zlepšenie stability pri vysokej rýchlosti.

Foto: Ford Pro

Exkluzívne 21-palcové kolesá používajú nízkoprofilové pneumatiky 275/45 R21 a sú najväčšími kolesami, ktoré boli kedy ponúkané pre Ford Ranger. Uložené sú v rozšírených blatníkoch, ktoré rozširujú celkovú šírku vozidla o 82 mm vpredu aj vzadu; šírka stopy je zvýšená o 40 mm na každej strane pre zlepšenú priľnavosť a stabilitu.

Foto: Ford Pro

Odpruženie bolo optimalizované pre dosiahnutie ideálnej úrovne riadenia a pohodlia s konečnou konfiguráciou obsahujúcou nové, pevnejšie tlmiče vpredu, preladené zadné odpruženie a celkové zníženie o 40 mm. To dáva Ranger MS-RT športovejšiu polohu a tiež poskytuje väčšiu presnosť riadenia a stabilitu v zákrutách.

Interiér je, ako inak, športový

Výrazný interiér dvojkabínky obsahuje nové sedadlá s podpornými bočnými opierkami a operadlami na predných sedadlách, aby poskytli športovejší vzhľad. Neživočíšna Eco-koža a semiš s výrazným vzorom MS-RT a modrým stehom sa nachádzajú na predných aj zadných sedadlách, s logami MS-RT vpredu a ďalším logom na palubnej doske. Vodiči tiež profitujú z vyhrievaného, tvarovaného športového volantu s modrým značením „12 hodín“ a vložkou s logom MS-RT.

Foto: Ford Pro

Od spustenia bude Ranger MS-RT dostupný v rade farieb, vrátane Conquer Grey, s čiernymi lakovanými krytmi zrkadiel a kľučkami dverí na všetkých. Štandardná výbava zahŕňa 12-palcový dotykový displej so systémom SYNC 4A, dvojzónovú elektronickú automatickú klimatizáciu, parkovaciu pomoc vpredu a vzadu, kameru zadného výhľadu, inteligentný adaptívny tempomat a inteligentný obmedzovač rýchlosti.

Nová generácia MS-RT

MS-RT, čo znamená M-Sport Road Technology, vznikla z partnerstva medzi jej zakladateľom Edwardom Daviesom a M-Sportom v roku 2015. M-Sport má dlhú históriu partnerstva s Fordom pri inžinieringu a výrobe jeho rally áut, vrátane súčasného Ford Puma Rally1, a tiež pripravuje autá pre Global Rallycross a preteky GT3.

Tím špecialistov na vozidlá MS-RT preberá DNA motoršportových programov M-Sport a využíva ich na výrobu modifikovaných cestných vozidiel s jedinečným športovým charakterom. Spoločnosť predtým vyvinula modifikované verzie predchádzajúcej generácie modelov Transit Custom, Transit Connect a Ranger od Ford Pro.

Transit Custom MS-RT a Ranger MS-RT budú ponúkané prostredníctvom predajcov Ford Pro po celej Európe. Nové modely prejdú finálnou montážou a dokončením vo vyhradenom novom zariadení nachádzajúcom sa na pozemku Ford Dagenham v Spojenom kráľovstve. Nachádza sa blízko základne inžinierskeho tímu Ford Pro na kampuse Ford Dunton a zahŕňa dizajnérske a inžinierske štúdio, poliautomatizované lakovacie zariadenie a dvojité montážne linky, spolu s dedikovaným tímom zákazníckeho servisu priamo na mieste.

Aktuálne
Prečítajte si aj