5.6 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Diaľničiari dostali 20 nových Sprinterov

Diaľničná patrola, ktorú prevádzkuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS), dostala 20 nových dodávok Mercedes-Benz Sprinter 319 CDI. Diaľničná patrola operuje nonstop, preto neprekvapí ani to, že si diaľničiari objednali vozidlá s pohonom všetkých kolies.

NDS-ka má presne určené špecifické požiadavky, ktoré museli byť splnené. Tie okrem iného vychádzajú aj z doterajších skúseností s pôsobením Diaľničnej patroly. Vo výbave jej vozidiel tak nájdete prvky ako špeciálne kužele na vyznačenie nebezpečenstva na cestách, hasiace prístroje, alebo kanistre na palivo, pretože v prípade potreby môže Diaľničná patrola vodičovi priviezť palivo.

Foto: Mercedes-Benz

Nechýba prenosný zdroj na naštartovanie vozidla s vybitou batériou, kompresor na dohusťovanie pneumatík, lopata, zdvihák a množstvo ďalšej výbavy a náradia potrebného na pomoc vodičom, ktorí sa ocitli v núdzi. 

Diaľničiari dostali moderné technológie

Drvivú väčšinu požiadaviek zadaných NDS-kou sa podarilo zhotoviteľovi ZTS Elektronika SKS v spolupráci s predajcom vozidiel MB Trenčín naplniť najmodernejšími technickými prostriedkami. Diaľničná Patrola je vybavená moderným výstražným zariadením s riadiacou multifunkčnou jednotkou integrovanou do palubnej dosky vozidla.

Vozidlo je vybavené premenlivým sklopným LED panelom, ktorý je diaľkovo ovládaný z kabíny pomocou tabletu. Obsluha si navolí príslušnú dopravnú značku aj s prídavným textom, ktorá sa má zobrazovať na premenlivom dopravnom paneli.

Bezpečnostné hlásenia pre vodičov nákladných áut

Okrem toho je Diaľničná patrola vybavená aj novým vysielacím systémom včasného varovania účastníkov cestnej premávky. Ten upozorňuje vodičov kamiónov v občianskom CB pásme na kritické situácie na diaľniciach v 9 svetových jazykoch. Základnými bezpečnostnými hláseniami tohto systému včasného varovania, ktorý je počuteľný do 1 km od miesta vozidla Patroly, sú „Pozor, nehoda na ceste“, „Pozor, nebezpečné miesto“ a „Pozor, práca na ceste“. 

Foto: Mercedes-Benz

Ložný priestor vozidla je vybavený regálmi a odkladacím priestorom, ktorý umožňuje posádke mať chronologicky uložené špeciálne náradie pre rýchle vyhľadanie pri zásahu. „Zákazka od Národnej diaľničnej spoločnosti na vozidlá pre Diaľničnú patrolu patrí medzi najzaujímavejšie, na ktorých sme spolupracovali spoločne s partnerom ZTS Elektronika SKS,“ hovorí odborník Mercedesu a predajca MB Trenčín Radoslav Kodrík.

Ako dodal, podľa jeho informácií má Sprinter dodaný v októbri minulého roka do strediska údržby v Prešove momentálne za sebou už takmer 48 000 kilometrov. V Mercedese preto očakávajú, že podobné výkony budú dosahovať všetky dodané vozidlá.

Celoslovenské pokrytie

Nové vozidlá Mercedes-Benz Sprinter sa vo farbách Diaľničnej patroly prvý raz predstavili počas slávnostného otvárania severného diaľničného obchvatu Prešova. Obnova vozidlového parku sa začína najprv v strediskách údržby v Prešove a v Košiciach, postupne budú nasledovať aj ostatné strediská po celom Slovensku. Diaľničnú patrolu môžu bezplatne využívať všetci užívatelia slovenských diaľnic a rýchlostných ciest, ktorí zaplatili diaľničnú známku.

Aktuálne
Prečítajte si aj