9.4 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

V Bratislave skúšajú vodíkový autobus

V rámci prípravy na prevádzku prvej flotily vodíkových mestských autobusov vyskúša Dopravný podnik Bratislava (DPB) autobusy s týmto pohonom vo svojej prevádzke. Rovnaký model vodíkového autobusu by sa mal vo vozidlovom parku DPB objaviť v roku 2023. Verejnosť by mal voziť na viacerých linkách.

Testovaným autobusom je mestský nízkopodlažný vodíkový autobus Solaris Urbino 12 hydrogen. V týchto dňoch dorazil do Bratislavy, kde bude počas niekoľkých dní premávať v reálnych podmienkach s cestujúcimi. Tento autobus poháňajú elektromotory umiestnené v zadnej náprave a menšia trakčná batéria. Elektrickú energiu im dodáva vodíkový palivový článok. Nejde o žiadny prototyp, práve naopak. Rovnaký model dnes už prevádzkujú viaceré európske mestá.

Cestujúci sa vodíkovým autobusom počas testovania môžu odviezť zadarmo (FOTO: DPB)

„Udržateľná, efektívna, spoľahlivá a ekologická verejná doprava je to, o čo sa spoločne s Dopravným podnikom Bratislava usilujeme. Vodíkový autobus predstavuje ekologické riešenie a prispieva k zníženiu množstva emisií. Teší ma, že počas najbližších dní budeme vodíkové vozidlo testovať v uliciach Bratislavy a získame prvú sadu dát. Už v priebehu budúceho roka vozidlový park obohatia štyri kusy takýchto vodíkových autobusov,“ povedala 1. námestníčka primátora Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

„Testovaním vodíkového autobusu získame cenné dáta potrebné pre prevádzku vozidiel s týmto typom pohonu. Chceme si vyskúšať, ako sa autobus správa v rôznych podmienkach, a na základe toho naplánujeme jeho efektívne využitie na linkách MHD v budúcnosti. Sám som zvedavý na výsledky a dúfam, že si naši cestujúci rýchlo zvyknú na komfort a jeho tichý chod. Záleží nám na udržateľnej a zelenej doprave a práve vo vodíku vidíme racionálne riešenie znižovania emisnej stopy bez prevádzkových limitov,“ uviedol predseda predstavenstva DPB a.s. Martin Rybanský.

Na test vodíkového autobusu sa tešili aj šoféri DPB (FOTO: DPB)

Vodíkový autobus bude od 16.12.2022 do 27.12.2022 premávať cez pracovné dni najmä na linkách 50, 65, 74 a 87. Pre cestujúcich bude jazda týmto vozidlom bezplatná. Štyri rovnaké vozidlá, ktoré však už budú vo farbách DPB, dorazia do depa DPB v roku 2023. Dopravný podnik ich objednal tento rok s pomocou nenávratného finančnéhp príspevku z európskych fondov, na ktorý uzavrel zmluvu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI SR). Tomuto kroku predchádzala súťaž na dodávateľa, ktorej výsledky boli oznámené v závere minulého roka.

Podľa stanoviska DPB vodíková technológia prinesie v budúcnosti perspektívu do plánovania mestskej hromadnej dopravy. V porovnaní s elektrobusmi poskytuje dlhší dojazd, ale aj rýchlejšie tankovanie. Autobus na vodík by mohol na jedno dotankovanie prejsť viac ako 350 km, čím by dokázal plnohodnotne nahradiť bežné autobusy v celodennej prevádzke.

Aktuálne
Prečítajte si aj