21 C
Bratislava
nedeľa, 21 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Automatizovaný e-bus MAN v mníchovskej premávke

Mníchovský MAN sa snaží presadzovať využívanie automatizovaných autobusov v mestskej hromadnej doprave a prichádza s projektom, ktorý to potvrdzuje. V rámci projektu MINGA bude testovať mestský e-bus s automatickým ovládaním v bežnej prevádzke v Mníchove. Riadiace programy pre automatizované mestské autobusy totiž majú okrem iného potenciál priniesť vysoké úspory z hľadiska celkových prevádzkových nákladov. Nemnej dôležitým prínosom môže byť pomoc s riešením problému nedostatku vodičov.

V Mníchove a jeho okolí, podobne ako je to trendom vo všetkých veľkých mestách, vzrástol v posledných rokoch počet obyvateľov. Ruka v ruke s tým stúpol aj objem dopravy v meste. Verejná doprava je tak nútená hľadať nové formy, teda okrem klasických pravidelných liniek aj služby, ktoré napríklad „na požiadanie“ prepravia cestujúcich po konkrétnej trase, komfortne a bez prestupovania.

Riešenie dvoch problémov naraz

Ďalší rozvoj služieb verejnej dopravy je však pre stále sa zvyšujúce náklady náročný na financovanie. Nehovoriac o nedostatku vodičov autobusov, ktorý je rovnako vypuklý, ako v prípade vodičov nákladných vozidiel. Oba tieto problémy by mohli vyriešiť automatizované mestské autobusy. Inteligentná technológia znižuje potrebné množstvo šoférov a redukuje aj celkové náklady na vlastníctvo (TCO), až do výšky 50 %.

e-bus MAN v Mníchove
Foto: MAN Truck & Bus

MAN Truck & Bus už niekoľko rokov intenzívne pracuje na automatizácii svojich autobusov. Sú vybavené inteligentným systémom automatického riadenia (ADS) s vyspelou technológiou snímačov. MAN takto úspešne testoval automatizovaný príjazd k autobusovým zastávkam v projekte „@CITY“.

Nový projekt MINGA

Partneri projektu MINGA chcú testovať prevádzku vysoko automatizovaných spôsobov verejnej dopravy v mestských, resp. vo vidieckych dopravných systémoch. Na tento účel budú zriadené jazdy troch až piatich automatizovaných vozidiel pre prepravy na požiadanie a plánovaná je tiež prevádzka automatizovaného sólo autobusu.

Pilotná prevádzka od 2025

MAN do projektu poskytuje automatizovaný plne elektrický MAN Lion’s City E, ktorý bude nasadený na linku 144. Tá vedie cez olympijský park, obľúbený množstvom turistov aj miestnych, ktorí tu trávia voľný čas. V pilotnej prevádzke, ktorá odštartuje v roku 2025, bude v automatizovanom mestskom autobuse sedieť aj bezpečnostný vodič.

Do projektu MINGA je zapojených viac ako desať partnerov z oblasti verejnej správy, výskumu, obchodu a priemyslu. Oddelenie mobility mesta Mníchov zodpovedá za celkový projekt ako vedúci združenia. Partnermi projektu sú okrem značky MAN aj Univerzita Stuttgart, Technologický inštitút Karlsruhe, Výskumné centrum informačných technológií (FZI), spoločnosti ioki, Ebusco Deutschland, Benz + Walter a Fryce GmbH Partner. Nadácia Pfennigparade, Združenie nemeckých dopravných spoločností (VDV), Yunex Traffic a okres Mníchov sú pridružení partneri.

Zúčastnení partneri sa v šiestich pracovných programoch okrem iného venujú tiež integrácii automatizovaných vozidiel do existujúceho ekosystému mobility, službám na požiadanie, prevádzkovaniu automatizovaných autobusových liniek a simulácii automatizovanej verejnej dopravy. Projekt, ktorý sa spustil v polovici apríla, má trvať do decembra 2025. Financuje ho Spolkové ministerstvo pre digitál a dopravu sumou približne 13 miliónov eur v rámci usmernenia o financovaní „Autonómna a prepojená jazda vo verejnej doprave.

Aktuálne
Prečítajte si aj