21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

45 elektrických autobusov MAN pre Kodaň

Dánske hlavné mesto Kodaň je podobne ako ďalšie škandinávske mestá príkladom toho, ako môže v praxi vyzerať ekologické cestovanie. Cestujúci majú na výber z mnohých typov dopravných prostriedkov, od bicyklov cez vlaky a metro až po trajekty premávajúce na zelenú energiu. Ekologicky sa však v Kodani jednoducho prepravíte aj autobusom. 

Dopravná spoločnosť VIKINGBUS Danmark A/S, ktorá vyhrala tender a bude zabezpečovať linky v hlavnom meste Dánska, si objednala 45 nových autobusov MAN Lion’s City 12 E. „Otázka trvalej udržateľnosti je pre VIKINGBUS Danmark A/S zásadná, takže rýchlo dospeli k rozhodnutiu, že na linkách, ktoré bude obsluhovať, by sa mali používať mimoriadne ekologické mestské autobusy,“ hovorí Rudi Kuchta, vedúci autobusovej obchodnej jednotky v MAN Truck & Bus. „Prirodzene, teší nás, že si vybrali náš MAN Lion’s City E a že otázka ochrany životného prostredia je vo verejnej doprave čoraz dôležitejšia.“

Nákup elektrických autobusov MAN ide ruka v ruke so snahou Kodane o ekologické formy dopravy pre obyvateľov (FOTO: MAN Truck & Bus)

VIKINGBUS Danmark A/S už skúsenosti s autobusmi MAN má. Od roku 2021 prevádzkuje spolu 12 e-busov MAN Lion’s City E v dánskych mestách Odder a Skanderborg. VIKINGBUS sa navyše už dlhodobo spolieha na MAN aj v sektore autokarov. Spolu s novou objednávkou na 45 e-busov bude mať vo svojom vozidlovom parku 86 autobusov MAN a NEOPLAN. „Nový kontrakt jasne ukazuje, ako dobre spolupracujeme a tiež to, ako je VIKINGBUS spokojný s našimi vozidlami. Sme na to hrdí,“ dodáva Jesper Mathiesen, manažér zodpovedný za predaj mestských autobusov v MAN Denmark. „Nasadenie takéhoto množstva elektrických autobusov na cesty v Kodani a ďalších prímestských častiach je ohromná skúsenosť. Urobíme maximum pre bezchybný štart a hladkú prevádzku vozidiel,“ dodáva Mathiesen.

MAN Lion’s City E bol ocenený medzinárodným titulom Bus of the Year 2023 (FOTO: MAN Truck & Bus)

Doplnenie existujúcej flotily

Elektrické autobusy Lion’s City E nebudú v Kodani úplnou novinkou. V roku 2021 si totiž 25 týchto e-busov objednal ďalší kodaňský operátor Anchersen A/S. Tie už boli dodané a budú sa využívať na centrálnej kodaňskej autobusovej linke 7A, ktorá každoročne prepraví viac ako 4,3 milióna cestujúcich. „Ale nie je to len Dánsko, kde náš e-bus ocenený titulom Bus of the Year 2023 prijali výborne, ale úspech má aj v Nórsku a Švédsku. Len nedávno si nórsky dopravný operátor Unibuss u nás objednal 76 autobusov MAN Lion’s City E,“ komentoval najnovšie kontrakty Rudi Kuchta: „Škandinávia je považovaná za jedného z priekopníkov v oblasti alternatívnych pohonov, a tak konkurencia na trhu e-busov je patrične vysoká. Fakt, že náš Lion’s City E je úspešný, znamená veľké uznanie celému tímu, ktorý neúnavne pracuje na ďalšom vývoji elektrického autobusu.“

MAN myslel aj na správu flotily a ponúka pre ňu softvérové riešenia (FOTO: MAN Truck & Bus)

Správa flotily s MAN eManager

So správou flotily pomáha zákazníkom mníchovskej automobilky systém MAN eManager. Ide o digitálny centrálny riadiaci systém pre elektrické autobusy. Používať sa bude aj pri prevádzkovaní 45 vozidiel MAN Lion’s City 12 E vo flotile VIKINGBUS Danmark A/S. Cieľom je poskytnúť čo najjednoduchšie spravovanie vozidlového parku. Napríklad na nabíjanie akumulátorov sú k dispozícii dve možnosti. Ak je zvolené „okamžité nabíjanie“, autobus sa začne nabíjať hneď po pripojení k nabíjacej stanici a k dispozícii je nabíjací prúd. Pomocou „časovača nabíjania“ je možné nastaviť niekoľko spínacích hodín súčasne, takže nabíjanie je naprogramované na konkrétny čas odchodu. Okrem toho interiér vozidla je možné vopred vyhriať a e-bus opustí depo s nastavenou vnútornou teplotou, čím sa šetrí energia v batérii a predlžuje sa dojazd.

Aktuálne
Prečítajte si aj